programu Przyjaciele Zippiego w Polsce!
W 2004 roku Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej otrzymało propozycję przystąpienia do międzynarodowego programu promocji zdrowia psychicznego pod nazwą Przyjaciele Zippiego. Nikt wtedy nie spodziewał się, że program ten odniesie w Polsce tak wielki sukces.
Po dziesięciu latach Polska zajmuje pozycję lidera wśród krajów, które realizują program Przyjaciele Zippiego. Godny podkreślenia jest fakt, że wśród krajów europejskich, to właśnie w Polsce docieramy z programem do największej liczby dzieci, a na świecie zajmujemy trzecie miejsce po Chinach i Brazylii. Możemy być więc naprawdę dumni z naszych osiągnięć i sukcesów!
Od roku szkolnego 2004/2005 program Przyjaciele Zippiego:
prowadziło 6 717 nauczycieli
w 4 774 przedszkolach, szkołach i placówkach
dla 142 329 dzieci!
Od roku 2010 program Przyjaciele Zippiego jest upowszechniany na terenie Polski przez CENTRUM POZYTYWNEJ EDUKACJI - na podstawie Umowy Licencyjnej z Partnersfip for Children (właścicielem programu), po przekształceniu CMPP-P w Ośrodek Rozwoju Edukacji.
W ramach obchodów jubileuszu 10 lat programu, w dniu 28 maja 2015 r. została zorganizowana pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, ogólnopolska Konferencja pt.:
„Wychowanie do przyszłości. Promocja zdrowia psychicznego w edukacji wczesnoszkolnej”.
Współorganizatorami konferencji byli:
- Centrum Pozytywnej Edukacji – niepubliczna placówka doskonalenia nauczycieli;
- Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów – publiczna placówka doskonalenia nauczycieli prowadzoną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego z siedzibą w Warszawie;
- Stowarzyszenie „Wychowanie Dla Przyszłości” z siedzibą w Ostródzie
Program Konferencji obejmował następujące wystąpienia:
- Joanna Szymańska – krajowy ekspert ds. profilaktyki i wychowania, wieloletni pracownik CMPP-P i ORE wygłosiła wykład wprowadzający p.t. Znaczenie promocji zdrowia psychicznego i wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego
w edukacji wczesnoszkolnej,
- Dorota Janczak i Izabela Rudnicka reprezentujące Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów zaprezentowały sposoby wykorzystywania nowoczesnych technologii w edukacji wczesnoszkolnej, snując refleksję na temat tego, jak sprawić by laptop i tablet nie zamknęły dziecka w przestrzeni wirtualnej,
- Chris Bale – Dyrektor Fundacji Partnership for Children podzielił się ze słuchaczami doświadczeniami i sukcesami z wprowadzania programu Przyjaciele Zippiego na świecie,
- Maria Skowrońska - Prezes Stowarzyszenia Wychowanie dla Przyszłości w niezwykle ciekawy sposób omówiła temat: Dialog w wychowaniu – o znaczeniu współpracy pomiędzy rodzicami i nauczycielami we wczesnych etapach edukacyjnych,
- Elżbieta Nerwińska Krajowy Koordynator Programu Przyjaciele Zippiego, dokonała podsumowania 10 lat obecności programu w Polsce, wskazując na znaczenie i potrzebę rozwoju kompetencji społecznych i emocjonalnych w edukacji wczesnoszkolnej, jako warunku zdrowia i wychowania do przyszłości.
W konferencji wzięło udział 80 osób. Wśród nich byli trenerzy i realizatorzy programu Przyjaciele Zippiego z całej Polski, przedstawiciele władz samorządowych i ośrodków pomocy społecznej. Świętowaniu Jubileuszu towarzyszyła wystawa prac dzieci, plakatów i figurek Zippiego – zdjęcia można obejrzeć w galerii.
Wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne wydawnictwo pt. Wychowanie do przyszłości. 10 lat programu Przyjaciele Zippiego w Polsce. Zostało ono przygotowane na podstawie przesłanych przez trenerów zdjęć, wypowiedzi nauczycieli, rodziców i dzieci, a także prac plastycznych wykonywanych przy okazji realizacji programu w placówkach. Piękną szatę graficzną wydawnictwa, jak również całych obchodów jubileuszu opracowała Kinga Pniewska. Wydawnictwo w wersji PDF – można pobrać tutaj.
Z okazji Jubileuszu opracowany został również specjalny Medal Pamiątkowy - pobierz.
W związku z Jubileuszem 10 lat programu Przyjaciele Zippiego składam serdeczne podziękowania realizatorom, trenerom, władzom samorządowym i tym wszystkim osobom, instytucjom oraz organizacjom, które przyczyniły się do SUKCESU programu Przyjaciele Zippiego w Polsce!
Szczególne podziękowania kieruję do Pani Marzenny Przesmyckiej - Baranek Dyrektorki Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów, Pani Grażyny Gregorczyk, z inicjatywy której nawiązana została współpraca w zakresie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej pomiędzy OEIiZK oraz CPE, a także Pani Marty Bagnickiej, która dzięki wspaniałej organizacji spowodowała, że wszyscy goście czuli się bardzo dobrze.
Otrzymaliśmy wiele pięknych życzeń oraz listy z gratulacjami od:
Samorządowego Centrum Edukacji w Tarnowie,
Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu.
Pięknie dziękujemy za współpracę i wszelkie działania na rzecz promocji zdrowia małych dzieci!
Zespół Trenerów Programu Przyjaciele Zippiego,
Centrum Pozytywnej Edukacji,
Elżbieta Nerwińska – krajowy koordynator programu w Polsce.