Szanowni Państwo Rodzice, Opiekunowie, Babcie i Dziadkowie, Przyjaciele Dzieci!
Na co dzień wkładamy wiele wysiłku w to, aby nasze dzieci były najedzone, ciepło ubrane, aby były zdrowe i nie sprawiały kłopotów. Wybieramy dla nich najlepsze przedszkola, zapisujemy na dodatkowe zajęcia. Pragnąc zapewnić dzieciom dobrą przyszłość, starannie wyszukujemy szkołę, czuwamy by nasze dziecko dorastało w odpowiednim środowisku i dobierało sobie najlepszych przyjaciół.
A jak często zastanawiamy się czy nasze dzieci są szczęśliwe? Czy jesteśmy gotowi zatrzymać się, znaleźć czas w codziennej bieganinie, aby wysłuchać, co nasze dziecko myśli o świecie i porozmawiać o tym, co dla niego jest ważne?
Zapewne niektórzy nauczyciele i rodzice będą uważali, że małe dzieci jeszcze nie mają zbyt wiele do powiedzenia na ten temat. Okazuje się jednak, że jeżeli stworzymy odpowiednie warunki, zapewnimy atmosferę bezpieczeństwa i akceptacji – dzieci w wieku 5-7 lat bardzo chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami, odczuciami, a także problemami, których doświadczają na co dzień.
Przemiany gospodarcze i społeczne ostatnich lach miały duży wpływ na funkcjonowanie rodziny. Zaangażowanie rodziców w pracę zawodową nie pozostaje bez wpływu na relacje wewnątrz rodziny i samopoczucie jej członków. Nauczyciele - realizatorzy Programu Przyjaciele Zippiego, coraz częściej mówią o tym, że dzieci są osamotnione, smutne, zamknięte w sobie lub przeciwnie, nadruchliwe, z ogromną potrzebą zwrócenia na siebie uwagi. Wiele dzieci nie ma rodzeństwa, a rodzice poświęcają im mniej czasu i uwagi.
W związku z tymi spostrzeżeniami, poprzez tę stronę chciałabym przyczynić się do budowania jak najlepszych relacji pomiędzy rodzicami a dziećmi i uświadamiać rodzicom, jak jesteście ważni z punktu widzenia prawidłowego rozwoju Waszych dzieci. Pamiętając, że najważniejsze jest dobro dziecka – chciałabym skupić się na szukaniu pozytywnych rozwiązań i sposobów radzenia sobie z trudnościami.
Zamieszczam do pobrania ćwiczenia, które zostały opracowane jako uzupełnienie Programu Przyjaciele Zippiego. Każdy z rodziców może wykonywać je z dziećmi we własnym zakresie, w domu, na spacerze, na wakacjach itp. Jeżeli chcemy wzmocnić nasze dzieci, nauczyć je radzenia sobie ze swoimi emocjami w sytuacjach trudnych i dobrego funkcjonowania w relacjach z innymi – sięgnijmy po te ćwiczenia. Mogą one przyczynić się również do zacieśniania więzi w rodzinie poprzez wspólną zabawę i uczenie się.
Jestem pedagogiem z wieloletnim doświadczeniem i mamą dwóch dorosłych synów. Chciałabym za pośrednictwem tej strony dawać wsparcie rodzicom, którzy nie czują się zbyt pewnie w swej roli, pokazywać przykłady dobrych rozwiązań poszukującym i refleksyjnym a wszystkim, którzy potrzebują rady, rozmowy, czy wzmocnienia – otworzyć możliwość zadawania pytań, dzielenia się wątpliwościami i doświadczeniami.
Zapraszam Państwa do nawiązania kontaktu.
Elżbieta Nerwińska – dyrektor Centrum Pozytywnej Edukacji
Do pobrania ćwiczenia do wykonywania z dziećmi w domu, na spacerze, na wakacjach.